INVESTIGIM

Investigimi/ Gratë janë shumicë në këshillat bashkiakë, por flasin vetëm burrat
INVESTIGIM

Një studim mbi debatet në këshillat bashkiake të vendit i publikuar në Tiranë të enjten, zbuloi se barazia gjinore e siguruar përmes kuotave dhe detyrimit të partive politike për të prezantuar lista të mbyllura kandidatësh me përbërje të barabartë të kandidatëve dhe kandidateve, duket se nuk është shoqëruar me një përmirësim në diskursin politik në […]

Investigimi/ Si milionerët blejnë eskortat në festivalin e Kanës
INVESTIGIM

Është i njohur për tapetin e tij të kuq të mbushur me yje kinemaje dhe premierat e filmave që fitojnë çmime, por Festivali i Filmit në Kanë fsheh edhe diçka tjetër pas gjithë shkëlqimit. Një investigim i ri ka zbuluar se ku aktivitet është streha e një unaze sekrete eskortash ku vajzat blihen dhe shiten […]

INVESTIGIMI/ Policia e Elbasanit i dha tenderin “biznesmenit” trafikant droge!
INVESTIGIM

“Ina Media” ka zbuluar një skandal që lidh Policinë e Elbasanit me një person të skeduar për trafik të lëndëve narkotike, i cili është identifikuar si Nafiz Bajrami. Por Policia, me “mirëbesim” i jep në duar çelësat e Policisë së Elbasanit, duke e shpallur kompaninë e tij, fituese të tenderit për rikonstruksionin e disa godinave. […]

“Ik, po të q… motrën”/ Si po abuzohet me paratë e rindërtimit! Firmat e tenderit 20 mln euro, nuk i japin paratë…
INVESTIGIM

Fiks Fare denoncoi mbrëmjen e së martës mënyrën si abuzohet me paratë e rindërtimit. Fondi Shqiptar i Zhvillimit hapi një tender 20 milionë euro në vitin 2020, ku u shpallën fitues një bashkim operatorësh. Në dokumentet e tenderit ishin edhe të gjitha vlerat e rindërtimit të banesave 1+1, 2+1 dhe 3+1, ku e para kushtonte […]

INVESTIGIMI I PLOTË: 500 vajza shqiptare janë eskorta se*ksi në Dubai! (Me dëshirë)
INVESTIGIM

Dubai është qyteti më popullor i Emirateve të Bashkuara Arabe, i pozicionuar në juglindje të Gjirit Persik. Por sa shqiptarë jetojnë në Emirate? Çfarë bëjnë shqiptarët në Dubai? Përveçse për biznese e shkollim, një numër i konsiderueshëm janë edhe vajza “eskorta”. Gazeta zvicerane në gjuhën shqipe LeCanton27 ka bërë një investigim për Dubain, si është […]