1270 ushtarë rusë të vrarë në 24 orë/ Moska shënon ditën më vdekjeprurëse në Ukrainë

Vladimir Putin ka humbur më shumë se 1200 trupa në vetëm 24 orë, duke shënuar ditën më vdekjeprurëse të Rusisë në luftën e saj me Ukrainën. Rritja e viktimave në radhët e trupave ruse vjen pasi vendet perëndimore, përfshirë SHBA-në, i dhanë Ukrainës dritën jeshile për të goditur Rusinë me armët e tyre. Shtabi i Përgjithshëm ukrainas pohoi mbrëmjen e së hënës se ushtria ruse pësoi 1270 viktima në 24 orët e fundit. Kievi tha gjithashtu se shkatërroi 14 tanke ruse, 22 transportues të blinduar personeli dhe 47 artileri.

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar konfirmoi gjithashtu se Rusia humbi rreth 1200 trupa në një ditë dhe se numri i përgjithshëm i trupave të humbur që nga fillimi i luftës së përgjakshme kishte tejkaluar 500 000. Ministria e Mbrojtjes shpërndau një raport të humbjeve luftarake ruse që pretendonte se 511 130 njerëz ishin “eliminuar” gjatë gjithë luftës. Nëse shifrat e Ukrainës janë të sakta, 24 orët e fundit kanë qenë më vdekjeprurëset për Rusinë që kur Putin pushtoi Ukrainën në shkurt 2022.

Kievi ka raportuar shifra të viktimave ruse prej më shumë se 1 000 në ditë që kur Moska filloi një ofensivë të re në Kharkiv më 10 maj. Megjithatë forcat ruse mendohet se kanë pushtuar 13 vendbanime dhe 116 milje katrorë tokë në zonë. Ukraina pretendon se ka stabilizuar vijat e reja të frontit, megjithëse lufta i ka tërhequr burimet e saj larg zonave të tjera dhe thuhet se kanë çuar në përparime të vogla ruse përgjatë pjesës tjetër të vijës së frontit.

Ministria ruse e mbrojtjes tha të dielën se kishte kapur një fshat dhe tre vendbanime të tjera në rajonin e Donetsk, pasi të premten pretendoi se kishte bërë përparime “në të gjitha drejtimet taktike”. Javën e kaluar, teksa Rusia vazhdonte sulmin e saj në Kharkiv dhe kërkonte të pushtonte më shumë territor ukrainas, presidenti i SHBA Joe Biden i dha leje Ukrainës të përdorte armë të prodhuara nga SHBA për të goditur brenda Rusisë.

Një burim tha se kjo do t’i lejonte Ukrainës të “godiste kundër forcave ruse”, ndërsa një tjetër tha se kështu Ukraina kishte “fleksibilitetin” për t’u mbrojtur. Raketat Himars të prodhimit amerikan u përdorën më pas në sulmet ndaj trupave ruse në Belgorod, pohuan dje burimet ruse. Putin ka kërcënuar me luftë të plotë nëse Ukraina përdor armë perëndimore për të goditur Rusinë dhe ka veçuar Britaninë, duke paralajmëruar se “vendet me territor të vogël dhe popullsi të dendur” duhet të jenë të kujdesshme.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u kërkon vazhdimisht aleatëve të vendit të tij leje për të përdorur armët e tyre në tokën ruse. Muajin e kaluar, Sekretari i Jashtëm Lord Cameron tha se i takon Ukrainës të vendosë se si të përdorë armët britanike dhe këmbënguli se ajo kishte të drejtë të godiste objektiva në territorin rus. Rusia dihet se përdor armë iraniane, koreano-veriore dhe kineze për të sulmuar Ukrainën, por Putin ka thënë se përgjigjja e Kievit me raketa nga aleatët rrezikon një “konflikt global”.