Kremlini: Rusia e gatshme të përballet me Perëndimin në fushën e betejës

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, deklaroi këtë të hënë se Rusia është e përgatitur nëse Perëndimi dëshiron të luftojë për Ukrainën në fushën e betejës.

“Është e drejta e tyre – nëse duan që të përballen në fushën e betejës, le të jetë në fushën e betejës,” citoi agjencia shtetërore e lajmeve RIA të ketë thënë Lavrov.

Deklaratat e Lavrov vijnë pas një paralajmërimi të ngjashëm nga Kremlini javën e kaluar.

Moska tha se dërgimi i trupave të NATO-s në Ukrainë do të ishte jashtëzakonisht i rrezikshëm dhe po vëzhgonte nga afër një peticion ukrainas që kërkonte një ndërhyrje të tillë.

Rusia ka shtuar paralajmërimet për rreziqet e një konfrontimi të drejtpërdrejtë me NATO-n pasi presidenti francez Emmanuel Macron refuzoi të përjashtonte mundësinë që trupat perëndimore të dërgoheshin atje në një moment.

Presidenti Vladimir Putin ka thënë se kjo mund të çojë në Luftën e Tretë Botërore.

Lavrov, i cili ka shërbyer për dy dekada si ministër i Jashtëm, i bëri deklaratat në një seancë parlamentare për riemërimin e tij në qeverinë e re që po formohej pasi Putinu betua për një mandat të ri gjashtëvjeçar.

RIA gjithashtu e citoi atë të thoshte se bisedimet e paqes për Ukrainën që do të zhvillohen në Zvicër muajin e ardhshëm pa pjesëmarrjen e Rusisë përbënin një ultimatum për Moskën.