Kush ishte Hysni Qestaj, “DJ Style Q” që humbi jetën nga përplasja e Ferrarit në Itali

Hysni Qestaj, i njohur për të gjithë si “Dj Style Q”, kishte performuar gjithë natën në Jukebox në Sion të Zvicrës. DJ shqiptar humbi jetën më 1 prill nga një aksident me Ferrari në Itali.

Ai është pronar i Ferrari GT C4, i bardhë, i cili pas përplasjes mori flakë të dielën e Pashkëve në rrugën Torino-Aosta. Ndonëse ende po priten rezultatet e testit të ADN-së, tashmë është e sigurt se ai po drejtonte makinën duke udhëtuar drejt Aostës.

Në sediljen e pasagjerit të DJ-it 40-vjeçar, një shqiptar i Kosovës, i cili jetonte në Villeneuve të Zvicrës, ishte një grua, e cila gjithashtu vdiq pas aksidentit dhe ende nuk është identifikuar. Megjithatë, një gjë është e sigurt: gruaja që vdiq së bashku me DJ-in shqiptar të Kosovës nuk ishte gruaja e tij. Sepse bashkëshortja e Hysni Qestajt nuk ndodhet në Itali, por ndodhet në Kosovë, së bashku me fëmijët e çiftit përkatësisht 11 dhe 14 vjeç.

Fjalët e vëllait

Një artist shumë i njohur që u thirr në të gjithë botën. Ka performuar në shumë vende, në Shqipëri Zvicër, Gjermani, por edhe Amerikë. I cilësuar nga vëllai i tij Agimi si “personi më i dashur që njoh”, ai foli për “një vëlla të mrekullueshëm dhe pozitiv.

“Nëse do të më duhej ta përshkruaja atë me një fjalë, do të thosha se ai ishte personi më i dashur që kam njohur”.

Ishte ai që konfirmoi se vëllai tjetër, me banim në Itali, ishte lajmëruar nga policia rrugore Settimo Torinese për të identifikuar trupin, edhe pse Prokuroria e Vercellit ka kërkuar tashmë analizën e ADN-së për dy viktimat.

Komuna e Junikut, prej nga ishte Qestaj, ka dashur ta kujtojë me një postim. DJ, i njohur në mesin e dashamirëve të muzikës hip pop, ishte me origjinë nga qyteti i Kosovës, por kishte studiuar dhe punuar në Zvicër për një kohë.

“Lajm i keq për Junikun – shkruan administrata lokale –. Në një aksident të rëndë rrugor ka humbur jetën bashkëkombësi ynë Hysni Qestaj. Dhimbjen me familjen e të ndjerit e ndajnë kryetari i qytetit Sir Ruzhdi Shehu dhe të gjithë qytetarët e Junikut. U kujtoftë gjithmonë me respekt dhe dashuri”./Corriere della Sera