Vrαu bashkëjetuesen rumune pas një debati, dënohet me 24 vite burg shqiptari në Itali

Gjykata e Bolzanos në Itali dënoi me 24 vite burg Avni Meçjan, i cili akuzohet për vrasjen me çekiç të bashkëjetueses së tij rumune Alexandra Elena Mocano.

Ngjarja e rëndë ndodhi mbrëmjen e 22 tetorit të vitit 2022, në banesën e tyre në Viale Trieste. Prokurorja e Bolzanos kërkoi dënim të përjetshëm për shqiptarin, ndërsa avokati kërkoi një dënim më të lehtë për klientin e tij.

Meçja pasi u arratis në Shqipëri u kthye dhe u dorëzua në Itali duke rrëfyer vrasjen e partneres së tij. Trupi i pajetë i rumunes u gjet nga të afërmit e saj.