Euro 2024, presin biletën tre të fundit: nga Gjeorgjia debutuese te ‘grupi i hekurt’ i Shqipërisë

Finalet e playoff-it plotësuan tabelën me njëzet e katër skuadrat e kualifikuara për Kampionatin Europian të Futbollit 2024. Një reshtim ku u shtuan Polonia dhe Ukraina, favoritë në letër pas kualifikueseve, por mbi të gjitha Gjeorgjia surprizë, që për hera e parë në historinë e saj do të marrë pjesë në garën kontinentale. Asnjë ndikim, sidoqoftë, në grupin e Shqipërisë. Për t’i parë në aksion duhet pritur deri në qershor, megjithatë është thelbësore të arrijmë aty të përgatitur për takimin me Gjermani 2024, duke njohur grupet që do të përbëjnë kampionatin e ardhshëm evropian.

KUR NIS EURO ’24? DATAT E TURNEUT KONTINENTAL
Euro 24 do të nisë më 14 qershor kur do të zhvillohet ndeshja inauguruese mes Gjermanisë dhe Skocisë. Një ndeshje që do të zhvillohet në Allianz Arena të Mynihut në orën 21:00. Kalendari vazhdon pastaj të nesërmen në Këln me Hungari-Zvicër.

RRUGA MË E LEHTË: VENDASIT E GJERMANISË
Ata që ndoshta kanë gjetur rrugën më të lehtë për në fazën e eliminimit direkt janë padyshim vendasit e Gjermanisë. Ata do të ketë jo vetëm mbështetjen e tifozëve në krah, por edhe mundësinë për t’u përballur me skuadra që janë çdo gjë tjetër veçse favorite për fitoren përfundimtare. Teutonikët do të gjejnë në rrugën e tyre Skocinë, që rikthehet në Kampionatin Evropian pas njëzet e tetë vjetësh. Pastaj janë edhe Hungaria e teknikut Marco Rossi, në rritje vitet e fundit siç u dëshmua në Nations League dhe Zvicra, një minë vagante e aftë të linte Italinë jashtë Botërorit 2022, por mbi të gjitha të freskët nga çerekfinalet e humbura me penallti ndaj Spanjës në Euro 2020.

CILI ËSHTË GRUPI I SHQIPËRISË?
Shorti i Nyon sigurisht që nuk ishte ndër më të favorshmet për Shqipërinë. Kualifikimi i fundit si vendi i parë sigurisht që nuk na ndihmoi për një grup më të lehtë, përkundrazi. Në Grupin B me Spanjën favorite në krye, gati për të marrë aksesin në fazën me eliminim direkt, Shqipëria doli nga vaza e dytë. Por fatkeqësisht gjeti Italinë kampione në fuqi e Europës dhe Kroacinë, që vjen nga vendi i tretë në Botërorin e kaluar. Ëndërra e Shqipërisë për tu bërë surpriza e grupit duket shumë e vështirë.

KUR DO TË LUAJË SHQIPËRIA? DEBUTIMI ME ITALINË
Shqipëria duhet të presë deri më 15 qershor për të dalë në fushë për herë të parë në UEFA Euro 2024. Kalendari përfshin ndeshjen e parë kundër Italisë në orën 21:00 të së nesërmes së fillimit të të gjithë kompeticionit që do të hapet në 14 qershor, me ndeshjen mes Gjermanisë dhe Skocisë në orën 21:00. Kalendari i Shqipërisë, më pas, përfshin takimet me Kroacinë dhe Spanjën më 20 dhe 24 qershor sërish në orën 21:00, për të vendosur rezultatin e grupit, por mbi të gjitha 1/8.