E rëndë në Gjermani, aksidentohet autobusi, disa të vdekur

Një aksident me pasojë vdekjen e disa personave ka ndodhur në një autostradë pranë qytetit lindor gjerman të Leipzig ditën e sotme. Mësohet se në aksident është përfshirë një autobus ku ndodheshin rreth 53 pasagjerë dhe dy shoferë.

Mediat lokale raportuan se pesë persona humbën jetën pasi një Flixbus u kthye në të djathtë të autostradës A9, e cila lidh Berlinin me Mynihun, përpara se të përfundonte në anën e saj.

Rruga në drejtim të Mynihut ishte e mbyllur, tha policia, pasi fotot tregonin ambulanca dhe helikopterë që po shkonin në vendngjarje.

“Disa persona u plagosën për vdekje në aksidentin e rëndë në autostradën A9. Ka viktima të shumta,” tha policia në shtetin e Saksonisë në platformën e mediave sociale X.

“Nuk dihen ende rrethanat e sakta të aksidentit”, tha Flixbus, duke shtuar se po punonte me shërbimet e urgjencës për të zbuluar se çfarë ndodhi.