Zbulohet laborator droge në një banesë në Itali/ Në pranga pronari shqiptar

Një laborator për përgatitjen e heroinës u zbulua në San Severo në Itali nga policia vendase. Në pranga u vu pronari i laboratorit, një 40-vjeçar shqiptar. Gjithashtu u sekuestruan mbi 18 kg lëndë narkotike së bashku me materialet dhe pajisjet e përdorura për përgatijen e lëndës narkotike.

Operacioni nisi kur një patrullë me rroba civile u parakalua nga një makinë që ecnin me shpejtësi të madhe, me manovra të papritura, pa sinjalizuar kthesat dhe pa ndalur në kryqëzime. Të dyshimtë për sjelljen e shoferit, oficerët ndoqën makinën deri në ‘Luisa Fantasia’ ku identifikuan shoferin, shkruajnë mediat italiane.

Shoferi i njohur për policinë, është shfaqur i shqetësuar dhe ka raportuar rrethana të pamundura në lidhje me sjelljen e tij, ndaj oficerët kanë vendosur të kryejnë një kontroll më të plotë, duke i gjetur në zotërim çelësat e një makine tjetër të gjetur pak më larg, të cilën ai nuk ka mundur t’i shpjegojë.

Ushtarët më pas kontrolluan automjetin tjetër, duke zbuluar, në mbulesën e pasme, një vend të fshehur pas paneleve anësore dhe brenda së cilës gjetën 16,500 euro para të gatshme dhe pako heroine me peshë mbi 6 kg.

Pas kontrolleve të makinave janë kryer kontrolle edhe në shtëpinë e të arrestuarit, brenda së cilës u gjet një laborator i vërtetë për përgatitjen e lëndës narkotike: një mikser, 1 prese hidraulike 20 tonëshe, kallëpe për përgatitjen e lëndës narkotike, blloqe, makineri ambalazhimi me vakum së bashku me mbi 11 kg lëndë narkotike si heroinë, kokainë, morfinë, mdma dhe lëndë prerëse, të cilat u sekuestruan bashkë me pasurinë.