FOTO-EMRI/ Kjo është e reja që humbi jetën pas ndérhyrjes për dobësim, familjarët: Kishte kancer, mjekët s’duhet ta kishin operuar!

Detaje të reja nga vdekja e 28 vjeçares e cila humbi jetën, pas një ndërhyrje kirurgjikale në spitalin privat Amerikan 2 në Tiranë.

28 vjeçarja, Irida Hasalla, i ishte nënshtruar operacionit Liposuction, ose heqja e dhjamit.

Familjarët bënë denoncim në polici për mjekim të pakujdesshëm. Vëllai thotë se kanë paguar 2 mijë euro.

“Bëri një operacion që nuk i lejohej të bëhej se kurohej në Belgjikë për kancer” deklaroi i vëllai.

Policia e Tiranës informon sot se në drejtimin e Prokurorisë, është ngritur grupi hetimor dhe janë kryer veprimet e para procedurale si autopsia, marrja në pyetje e familjarëve, marrja në pyetje e mjekëve dhe anestezistit që kanë marrë pjesë në operacion.

Njoftimi i policisë:

Ditën e djeshme, më datë 30.01.2024, është marrë njoftim se në një spital privat, pas një operacioni, ka ndërruar jetë shtetasja I. H., 28 vjeçe, banuese në Tiranë.

Pas marrjes së njoftimit, në drejtimin e Prokurorisë, është ngritur grupi hetimor dhe janë kryer veprimet e para procedurale si autopsia, marrja në pyetje e familjarëve, marrja në pyetje e mjekëve dhe anestezistit që kanë marrë pjesë në operacion.

Materialet do ti kalojnë Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë, për veprime të mëtejshme procedurale.

Çfarë është Liposuction?

Liposuction (liposuction) është një metodë e kirurgjisë kozmetike në të cilën yndyrnat thithen për të përcaktuar linjat trupore.

Kjo metodë nuk është një teknikë për të ndihmuar humbjen e peshës, ajo ka për qëllim të bëjë një korrigjim estetik në trup, struktura fizike e të cilit është përkeqësuar me vajosjen rajonale.

Vetëm Liposuction nuk është një metodë e humbjes së peshës, rekomandohet që pacientët që ankohen për peshë të tepërt të hyjnë në një program diete para operacionit dhe të humbin peshë me një dietë.

Metoda e liposuksionit është korrigjimi i defekteve estetike të krijuara nga yndyrnat e padëshiruara nga thithja e yndyrnave nga vakumi.

Ata që duan të heqin qafe dhjamin e tepërt lokalisht me liposuksion mund të pyesin se si aplikohet liposuksioni. Liposuksioni aplikohet duke futur dhjamin e padëshiruar përmes një vrime të vogël dhe duke e tërhequr atë me një pajisje vakumi.

Mjeku vendos se cila metodë do të përdoret në aplikim, e cila mund të bëhet në dy mënyra, aplikimi mund të kryhet si vazer ose liposuksion lazer.

Në metodën e liposuksionit Vaser, yndyra shkrihet me valë zanore, në liposuksionin me lazer, dhjami ndahet nga kanulat.