I vranë nipin për radhën te berberi, xhaxhai i 18-vjeçarit: Do të zbatoj Kanunin, 1 muaj Besë

Një ngjarje e rëndë tronditi mbarë opinionin publik shqiptarë, ku dy adoleshentë të moshës 16 dhe 17-vjeç vranë pa mëshirë 18-vjeçarin Lulëzim Fejzullahu nga Podujeva, pas një sherri se kush do të ulej i pari në berberhane.

Eltion Kadriu dhe Artiol Abdullahu, djemtë e dy biznesmenëve të njohur të zonës në Kosovë, pasi e kanë përplasur me makinë 18-vjeçarin, e kanë goditur më pas pa mëshirë më grushta, shkelma dhe shkop bejsbolli.

18-vjeçari ishte rritur jetim, pasi nëna dha babai e kishin lënë të vogël bashkë me motrën e tij. Ndërkohë që pritet vendimi i gjykatës për dy adoleshentët që sot ndodhen në burg, xhaxhai i viktimës ju ka lënë vetëm 1 muaj kohë familjarëve të autorëve për tu larguar nga zona.

Ka qenë imami i Podujevës, Bekim Jashari, i cili ka njoftuar se xhaxhai i 18-vjeçarit i kanë dhënë 1 muaj besë familjeve të dy autorëve të ngjarjes.

“Rrahim Fejzullahu, mixha i të ndjerit Lulzim Fejzullahu, e nderoj Zotin e Kombin tonë me dhënie të besës ( Një muaj nga sot ) për familjen e dorasit. Zoti e mëshiroftë Lulin, e bekoftë familjen e madhe të Rrahimit”, ka shkruar imami.

Sipas asaj që mediat kosovare raportojnë thuhet se Rrahim Fejzullahu, xhaxhai i viktimës, i cili që prej moshës 5 vjeçare ishte kujdesur për të pasi kishte mbetur jetim, i ka dhënë një muaj besë familjes së autorëve.

Kujtojmë se ngjarja e rëndë u shënua më 14 Janar, 2024, në rrugën “Drinica” në Podujevë. 18-vjeçari Lulzim Fejzullahu u përplas me makinë dhe më pas u godit në mënyrë makabër nga Eltion Kadriu dhe Artiol Abdullahu. Menjëherë ai u dërgua drejt QKUK ku më 20 janar fatkeqësisht humbi dhe jetën pasi nuk mundi t’i mbijetonte plagëve të marra.

Lidhur me këtë rast në pranga ranë dy të miturit, Eltion Kadriu dhe Artiol Abdullahu. E gjithë ngjarja ndodhi për shkak të një sherri banal për radhën në një berberhanë të qytetit.

Sipas asaj që mediat kosovare raportuan më herët, dy autorët janë djem biznesmenësh në Podujeve. Babi i Elton Kadriut ka një biznes makinash me qira, ndërsa babai i Artiol Abdullahut ka në pronësi një kompani “Security”.

Viktima Lulzim Fejzullahu ishte rritur jetim, vetëm me motrën e tij dhe vëllain. Xhaxhai i viktimës tregoi më herët për mediat dramën e jetës së Lulzimit dhe për mënyrën se si ka ndodhur ngjarja e rëndë.

“Unë jam xhaxhai tij. Lulzimi si 18-vjeçar ka qenë punëtor, ka qenë jetim. Pa dy prindërit. E kanë ndjek me makinë, e kanë shkel, e kanë shtypë e kanë rrëzuar. Kur e kanë rrezuar Lulzimin, e kanë goditur me shkop bejsbolli derisa sot në ora 3 pasdite ndërroi edhe jetë”, tha xhaxhai i Lulzimit ditë më parë.

Pas publikimit të kësaj ngjarje policia sekuestroi pamjet e filmuara nga kamerat e bizneseve aty ku dhe dy të rinjtë dhunuan në mënyrë makabër 18-vjeçarin.