Vendimi/ Trump duhet t’i paguajë 83.3 milionë $ gazetares që e akuzoi për përdhunim

Donald Trump u urdhërua nga juria e një gjykate federale këtë të premte që t’i paguajë 83.3 milionë dollarë dëmshpërblim E. Jean Carroll, e cila akuzoi ish-presidentin e SHBA-së për shkatërrimin e reputacionit të saj si gazetare e besueshme duke mohuar se e kishte përdhunuar atë gati 3 dekada më parë.

Jurisë prej 7 burrash dhe 2 grash iu deshën më pak se 3 orë për të marrë vendimin. Pagesa tejkalon shumë më tepër minimumin prej 10 milionë dollarësh që Carroll kishte kërkuar. Juria i dha asaj 18.3 milionë dollarë si kompensim dhe 65 milionë dollarë si dëmshpërblim.

Carroll, tashmë 80 vjeçe, e paditi Trumpin në nëntor 2019 pas mohimeve të tij, 5 muaj më parë se ai e kishte përdhunuar atë në mes të viteve 1990 në dhomën e zhveshjes së një dyqani në Manhattan. Trump, tashmë 77 vjeç, pohoi se nuk kishte dëgjuar kurrë për Carroll dhe se ajo e shpiku historinë e saj për të rritur shitjet e librit të kujtimeve të saj. Avokatët e tij thanë se Carroll ishte e uritur për famë.

Një tjetër juri majin e kaluar urdhëroi Trumpin t’i paguante Carroll-it 5 milionë dollarë për një mohim të ngjashëm të tetorit 2022, duke gjetur se ai kishte shpifur dhe abuzuar seksualisht me Carroll. Trump është duke e apeluar këtë vendim. Në gjyqin aktual, Carroll tha se Trump “shkatërroi” reputacionin e saj si gazetare e respektuar që tha të vërtetën.

Gjykatësi Lewis Kaplan, i cili mbikëqyri të dy gjyqet, tha se vendimi i mëparshëm ishte detyrues për gjyqin e dytë, që do të thotë se çështja e vetme për juristët ishte se sa duhet të paguante Trump. Ish-Presidenti e ka përdorur rastin e Carroll dhe betejat e tij të tjera ligjore për të forcuar fushatën e tij për të rimarrë Shtëpinë e Bardhë në zgjedhjet e nëntorit në një përballje të mundshme kundër demokratit Joe Biden, i cili e mundi atë në 2020.

Trump përballet me 91 akuza në 4 padi penale, duke përfshirë dy raste që e akuzojnë atë për përpjekje për të përmbysur në mënyrë të paligjshme humbjen e tij në zgjedhjet e vitit 2020. Ai është deklaruar i pafajshëm në të gjitha rastet dhe e ka portretizuar veten si viktimë e gënjeshtrave të motivuara politikisht dhe një sistemi gjyqësor jashtë kontrollit.

Gjatë gjyqit Carroll, Trump u dëgjua duke pëshpëritur në gjykatë se çështja ndaj tij ishte një “mashtruese” dhe “gjueti shtrigash” dhe se ai ende nuk e dinte se kush ishte Carroll duke e shtyrë gjyqtarin që ta këshillonte dy herë që të heshtte. Trump doli nga salla e gjyqit gjatë fjalës përmbyllëse të avokates së Carroll, Roberta Kaplan, por u kthye kur po fliste avokati i tij.

Avokatja e Trump, Alina Habba, kundërshtoi se ishte publikimi i fragmenteve nga kujtimet e Carroll në revistën New York që shkaktoi sulmet dhe jo mohimet e Trump që filluan 5 orë më vonë. ©Reuters